Nakladatelství

Noc z olova

ISBN: 978-80-7564-009-3

Formát: 12x17 cm, pevná vaz., 160 s.

Rok vydání: 2016 (1. vydání)

Cena: 249,- Kč

EAN: 9788075640093

Grafická úprava: Ivan Mráz

Překlad: Radek Charvát

Román Noc z olova je sondou do nejskrytějších zákoutí duše plnou neobvyklých symbolů a obrazů vymykajících se realitě, které utkví v mysli i dlouho po přečtení.

Ústřední postava, Matthieu, se vydává na pouť temným, nehostinným městem, jehož obyvatelé nikdy nespí. Vše je jen pouhý klam, pokřivený odraz v zrcadle. Po boku druha Anderse, svého mladšího dvojníka, se propadává do temnoty a s sebou strhává i udiveného čtenáře.

Novela Noc z olova z roku 1956 uzavírá rozsáhlé dílo vzdělance a estéta, německého spisovatele a dramatika Hanse Hennyho Jahnna (1894–1959). V životě i v literatuře vyznával mladost a mužství jako symbol krásy, v Platonově smyslu pěstoval vztahy mistra a žáka, jež považoval za zcela bezúhonné. Byl to muž činu, pro něhož nebylo snění pouhou útěchou, žil svou představou ideálního světa Ugrina, a to intenzivněji a niterněji, než to dokázal v životě. Neskláněl se před banálními představami čtenářů, ale nepsal pro elitu. Byl až pohanským kritikem nevydařeného Stvoření a nepochopitelné lidské zvůle působit bolest nejen sobě rovným, ale i zvířatům a přírodě. Noc z olova je jeden z nejvýstižnějších a jazykově nejvytříbenějších textů z celé Jahnnovy tvorby.

Zpět   |   Nahoru